Jakie drewno najlepiej nadaje się do budowy ogrodzeń?

Sierpień 3, 2021

Ogrodzenie to bez wątpienia bardzo ważny element właściwie każdej działki. Zatem kiedy stajemy się posiadaczami takiej nieruchomości, pojawia się również dylematem wyboru ogrodzenia. Tutaj możliwości jest wiele. Jednakże “od zawsze” jednym z najczęściej używanych materiałów na ogrodzenie różnego typu, jest drewno. Warto jednak zastanowić się nad tym, jakie drewno najlepiej nadaje się na wykonanie tego typu konstrukcji. Dziś zajmiemy się właśnie tym tematem!

Ogrodzenie z drewna – dlaczego jest popularne?

Chociaż drewno nie jest tak wytrzymałe, jak metal, to jednak na polskich posesjach drewniane ogrodzenia pojawiają się bardzo często. Wynika to z faktu, że ogrodzenie jako takie ma nam nie tylko gwarantować bezpieczeństwo i chronić przed wtargnięciem na posesję osób niepożądanych. Pełni ono również ważną rolę ozdobną. Tutaj właśnie drewno sprawdza się doskonale. Jest stylowe, naturalne i ma swój niepowtarzalny klimat. Do tego ogrodzenia z drewna są relatywnie tanie, a to niejednokrotnie jest bardzo mocnym argumentem. Drewno można również wykorzystać w różny sposób. Dlatego ogrodzenie z niego wykonane także może mieć różne formy. Dla przykładu zobaczmy jak bardzo różni się ogrodzenie ze sztachetami pionowymi, od tego z deskami zamontowanymi w poziomie. Trzeba również przyznać, że drewniane ogrodzenie jest dość łatwe w konserwacji i naprawie, co także niejednokrotnie ma duże znaczenie podczas wyboru jego formy.

Chyba już lepiej rozumiemy, dlaczego tak często spotkać można drewniane ogrodzenia. Jednak z jakiego drewna najlepiej je wykonać?

Drewno na ogrodzenie

Wybierając drewno na ogrodzenie, chcemy, aby było on jak najwytrzymalsze, a przy tym miało atrakcyjną cenę. W związku z tym często sięga się po drewno olchowe, które świetnie łączy oba kryteria, o których wspomnieliśmy. Oprócz tego do budowy ogrodzeń stosuje się najtrwalsze drewno dębowe, wiązowe i modrzewiowe. Na ogrodzenie nada się również drewno jesionowe, osikowe, sosnowe, świerkowe czy jodłowe.

Najczęściej jednak ogrodzenia drewniane wykonuje się z sosny, świerku i olchy. Wynika to z wytrzymałości i dostępności tych drzew. Z dębiny, która jest twardsza, wytrzymalsza, ale i droższa, wykonuje się zwykle tylko słupki, o ile te w ogóle są w planie ogrodzenia.

Wróć

© 2020 Parkansystem. Wszystkie prawa zastrzeżone | Design by Geshu