Montaż ogrodzenia sztachetowego - krok po kroku

Luty 8, 2021

Wybór ogrodzenia, jakie zastosujemy do naszej posesji, nie jest najłatwiejszym zadaniem. Po pierwsze zawsze chcemy, aby ogrodzenie było ładne, estetyczne, pasowało do stylu naszego domu czy podwórka, a przy tym spełniało swoją rolę, czyli zabezpieczało naszą posesję. Połączenie tych wszystkich oczekiwań bywa trudne.

Poza tym wybór ogrodzeń dostępnych na rynku jest bardzo duży, co dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji. Druga sprawa to fakt, że chcemy, aby ogrodzenie nie było zbyt drogie zarówno w wykonaniu, jak i później, czyli podczas konserwacji czy ewentualnych napraw. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zastanowić się nad ogrodzeniem sztachetowym, które łączy wszystkie wymagane cechy dobrego ogrodzenia.

Dlaczego ogrodzenie sztachetowe?

Wspomnieliśmy we wstępie, że wybierając ogrodzenie, zwracamy uwagę na różne jego cechy oraz bierzemy pod uwagę nasze oczekiwania względem niego. Ogrodzenie drewniane, sztachetowe naprawdę spełnia wiele z tych oczekiwań i posiada wiele zalet. Oczywiście, nie patrzmy na nazwę tego ogrodzenia jedynie przez pryzmat starych płotów, które kojarzą nam się z tym, co można było zobaczyć na polskiej wsi. Chociaż i taki styl ma swój niewątpliwy urok. Dzisiaj ogrodzenie sztachetowe może być bardzo nowoczesne i nie wymaga już takiej pielęgnacji jak niegdyś. Do tego, ogrodzenie to ma wiele zalet. Jest relatywnie tanią formą ogrodzenia, a przy tym ma swój klimat. Ogrodzenie sztachetowe można również dopasować do różnych stylów, zarówno kolorystycznych, jak i tych związanych z wyglądem. W końcu sztachety można mocować pionowo, ale i poziomo. Co więcej, ten rodzaj ogrodzenia można dostosować do swoich potrzeb – sztachety można montować mniej lub bardziej gęsto, zrobić z nich całkowicie zabudowane ogrodzenie, ale także zastosować deski o różnej szerokości tworząc ogrodzenie o nieregularnym kształcie. Do tego, drewniane sztachety są wdzięcznym materiałem, który można łączyć z innymi formami, a także w przyszłości - można je łatwo i szybko naprawić lub nawet wymienić na nowe.

Jak montować ogrodzenie sztachetowe?

Ogrodzenie sztachetowe jest dość łatwe i szybkie w montażu. Ważne jednak, aby odpowiednio do jego montażu się przygotować. Na początku warto przygotować odpowiednie narzędzia oraz naszykować i wcześniej przygotować wszystkie materiały. Co to znaczy? Przede wszystkim trzeba odpowiednio dociąć wszystkie elementy drewniane. Kupując gotowe sztachety w Parkan SYSTEM, możemy zamówić je już przygotowane i w odpowiedniej długości, co bardzo przyspiesza i ułatwia całą pracę. Warto też już wcześniej pomalować wszelkie drewniane elementy – mowa tu albo o nadaniu im wybranego koloru, albo zabezpieczeniu ich odpowiednim środkiem chroniącym przed warunkami atmosferycznymi. Warto także już wcześniej ustalić, czy całe ogrodzenie będzie z drewna, czy może jedynie sztachety, a słupki oraz rygle będą betonowe lub metalowe. Kiedy wszystko zostanie już ustalone i przygotowane, możemy zabrać się za samą budowę ogrodzenia. Postaramy się teraz opisać kolejne kroki związane z montażem ogrodzenia sztachetowego.

 

  1. Pierwsza sprawa to przygotowanie dokładnego projektu, czyli ustalenie rozstawu słupków, sztachet, a także ich liczbę. Pamiętajmy o co najmniej kilku dodatkowych deskach i pozostałych elementach na zapas.
  2. Pora na wyznaczenie miejsca, w których wkopane lub wymurowane zostaną słupki - możemy to zrobić na przykład za pomocą zwykłego sznurka.
  3. Następnie wykonujemy wykop i osadzamy specjalne obejmy, które odizolują słupki drewniane (jeśli takie wybraliśmy) od bezpośredniego kontaktu z ziemią.
  4. Montujemy słupki i po dokładnym sprawdzeniu poziomu unieruchamiamy je, na przykład zaprawą betonową.
  5. Kolejny etap to zamontowanie desek (tak zwanych rygli) lub wsporników poziomych, najpierw górnych, potem dolnych i na końcu - jeśli jest taka potrzeba - środkowych. Tutaj istotne jest ciągłe kontrolowanie wypoziomowania desek.
  6. W końcu montujemy pionowe sztachety, sprawdzając, czy odstęp pomiędzy sztachetami, jaki ustaliliśmy, jest równy.
  7. Na sam koniec, jeśli jest taka potrzeba, na słupkach montujemy kapturki, które zabezpieczają drewno przed deszczem i zaleganiem wody.

 

Widać więc, że faktycznie budowa ogrodzenia ze sztachet nie jest zbyt skomplikowana i właściwie większość osób poradzi sobie z tym sama. Jeśli jednak brak nam na to czasu, zawsze możemy taką usługę zamówić i poczekać na jej wykonanie przez fachowców.

Wróć

© 2020 Parkansystem. Wszystkie prawa zastrzeżone | Design by Geshu